6/19/2026

Mikor még semmi nem létezett



Mikor még semmi nem létezett,

nemzetek, népek, királyok és bölcsek,

nem volt még ember, és földi élet sem,

Te akkor már szerettél engem!


Hatalmak jöttek, és tűntek el, 

de oly csodát mint Te senki nem tehet.

A Földnek kincse nem érhet fel Veled,

és senki másé nem lesz már szívem!


Ref:

Eljöttél, feláldoztad magad!

Szenvedtél, azért, hogy célt mutass.

Helyettem meghaltál, hogy éljek

és ezért követlek bárhová!







3/31/2026

A föld és az ég

Szerző: Sillye Jenő



  e                   A   D                     G
A föld és az ég asztalunknál összeér, 
C                   D            G             e
értünk lett élet ez a bor és a kenyér!
C   D       G          e
Őáltala, Ővele, Őbenne 
  D                      C
Tied vagyunk, Tied vagyunk, 
 D                        e
Tied vagyunk, Tied vagyunk!

e                                   H
Ments meg minket, táplálj minket,
e                    a            H
ments meg minket, táplálj minket,
e                    C            G           D
ments meg minket, táplálj minket,
 D                  e
ments meg minket!

e
Jézus vére és teste
H
Az élet itala és étele.
e
Jézus vére és teste
H
Az élet itala és étele.
e                           C                   G              
Táplálj minket! Ments meg minket!
D                  e
Ments meg minket!




3/02/2026

Uram, Tehozzád futok














      Uram, Tehozzád futok,

      Élő vízre szomjazok,

      Közelséged, ó mily jó énnekem.


      Kérlek, ne menj el tőlem,

      Légy mindig segítségem,

      Úgy kívánlak Téged, Istenem.


 R: /Én pedig szüntelen remélek,

      Egyre jobban dícsérlek,

      Ajkam beszéli a Te igazságodat.

      Hadd legyen most a dalom

      Jó illat oltárodon,

     Nagyon szeretlek Téged,

     Nagyon szeretlek Téged,

     Nagyon szeretlek Téged, Jézusom!/ x2




2/28/2026

Ima Krisztus Szent Vállsebéhez

KRISZTUS VÁLLSEBÉHEZ

TISZTELD E SEBET, ÉS BARMIT KÉRSZ E SEBRE VALÓ HIVATKOZÁSSAL: MEGADOM NEKED


Oh, legédesebb Urunk: Jézus Krisztus! Isten szelíd Báránya. Én szegény és bűnős ember köszöntőm és tisztelem ama legszentebb sebet, melyet válladon éreztél, mikor nehéz keresztedet hordoztad, mely miatt áldott Szent testeden különösen nagy fájdalmat és kínt szenvedtél. Imádlak Téged fájdalmas Jézus! Dicsérlek, tisztellek.

Áldlak szívem mélyéből és hálát adok Neked, válladnak mélységesen fájdalmas sebéért. Alázattal kérve, hogy mély szent sebedben kiállott szenvedéseidért és kínjaidért, szent sebeden türelmesen hordozott nehéz keresztedért nekem, szegény bűnősnek irgalmazz. Bűneimet megbocsátsad és keresztutadon, véres lábnyomaidon az örök boldogságra elvezérelj. Ámen.


Regi hagyomány szerint Szent Bernát megkérdezte egyszer Krisztust, hogy melyik volt az Ő legnagyobb, emberektől nem tudott fájdalma?

Aki így felelt: Volt egy három ujjnyi mély sebem a vállamon, melyet keresztem okozott.

Ez sokkal kínosabb volt, mint a többiek. Erre az emberek keveset gondolnak, mert majdnem ismeretlen. Azért tiszteld a sebet és bármit fogsz kérni e sebre való hivatkozással, megadom Neked.

Mindazok, akik tisztelik e sebet, kegyelmet és irgalmasságot nyernek.






1/18/2026

A Szentlélek szimbólumai: A galamb

KEK 701. A galamb  A vízözön végén (mely a keresztség szimbóluma) a Noé által kibocsátott galamb a csőrében zöldellő olajággal tér vissza annak jeléül, hogy a föld ismét lakható. Amikor Krisztus kiemelkedik keresztségének vízéből, a Szentlélek galamb formájában száll le rá és marad rajta. A Lélek a megkereszteltek megtisztított szívébe leszáll, és ott megnyugszik. Egyes egyházakban a szent Eucharisztiát az oltár fölé függesztett, galamb formájú fémedényben (columbarium) őrzik. A galamb-szimbólum a Szentlélek jelzésére a keresztény ikonográfiában hagyományos.

A galamb a legismertebb szimbóluma a Szentléleknek és a béke jeleként is használják. Szokás hogy a pápák fehér galambokat eresztenek el szimbólikusan a lakosztályuk ablakából. Volt olyan eset is, amikor az elengedett fehér galambokat varjú támadta meg.

A galamb az írásokban

1. A galamb szimbólum a ószövetségben:

A vízözön végén, Noé egy galambot engedett ki a bárkából, hogy megtudja van-e már száraz talaj ahol kiszállhatnának a bárkából. Az első galamb eredménytelenül tért vissza. A második már olajágat hozott a csőrében, ami a béke jele lett. A harmadik galamb már vissza sem tért, ami a szabadság jele lett...

(Ter 8:8-12) Azután kiengedett egy galambot, hogy lássa, vajon a víz visszahúzódott-e már a föld színéről. De a galamb nem talált helyet a lába számára, ezért visszatért a bárkába, mivel még víz állt az egész földön. Ő kinyújtotta kezét, megfogta, és bevitte magához a bárkába. Még várt további hét napot, és újra kiengedett egy galambot. A galamb este visszatért hozzá, és íme, friss olajágat tartott a csőrében. Ebből megtudta Noé, hogy a víz eltűnt a földről. Újabb hét napig várt, és ismét kiengedett egy galambot, de ez már nem tért vissza hozzá.

2. A galamb szimbólum a újszövetségben:

Az idők teljességében, amikor az Úr Jézus nyilvánosságra lépett, amikor felvette János keresztségét a Jordán folyónál, leszállt rá a Szentlélek, mint egy galamb és megállapodott rajta...

(Jn 1:32) Ezután János tanúsította: „Láttam a Lelket, amint galamb alakjában leszállt rá a mennyből, s rajta is maradt.


Megéléseim

Egy időben gyakran jelent meg a mindennapjaimban a fehér galamb és megéreztem a Szentlélek jelenlétét az életemben. Később azonban már nem csak az életem eseményeimben éreztem meg, hanem saját magamon is. Azt kezdtem érezni lélekben, hogy mintha egy galamb szállt volna a fejemre. Később, mintha a galamb fészket rakott volna a fejemre és ott fészkelne. Pár évvel ezelőtt, nagyon vártam a Gyertyaszentelő Bodogasszony napját. Ezen a napon, az esti szentmisén, nagyon eltöltött a Szentlélek, és ekkor éreztem a fejemen a galambot, és még a turbékolását is hallottam lélekben. Mindenkit buzdítok arra, hogy törekedjen az igazságra, tegye magát alkalmassá, hogy a Szentlélek "galamb", Aki a békét és a szelídséget kedveli, leszállhasson rá. Kérjétek minden nap a Szentlelket és a drága mennyei Atya megadja annak, aki méltó rá...

(Lk 11:13) Ha tehát ti, bár gonoszak vagytok, tudtok jó ajándékokat adni gyermekeiteknek, mennyivel inkább adja a Szentlelket mennyei Atyátok azoknak, akik kérik tőle!

Uram Jézus! Hála és dicsőség neked, hogy elküldted nekünk a Szentlelket, üdvösségünk zálogát. Ámen.



A víz  A kenet  A tűz  A felhő és a fényesség  A pecsét  A kéz  Az ujj  A galamb

A Szentlélek szimbólumai: Az ujj

KEK 700. Az ujj  Jézus az Isten ujjával űzi ki a gonosz lelkeket. Ha Isten törvényét a kőtáblákra "Isten ujja" írta (Kiv 31,18), "Krisztus levele", mely az Apostolok gondjára van bízva, "az élő Isten Lelkével, nem kőtáblákra, hanem az élő szív lapjaira" (2Kor 3,3) van írva. A "Veni, Creator Spiritus" himnusz a Szentlelket "Te, ujj az Isten jobb kezén" formában hívja segítségül. 

A jobb kéz mutató ujja a parancsolás jele. Szokták mondani, hogy az urak és főnökök egy ujjal dolgoznak. Rámutatnak a dolgokra és azt mondják: Tedd ezt, vidd azt...

Az ujj az írásokban

1. Isten az ujjával írta a Tízparancsolatot:

Az Úr ujjával írta a kőtáblákra parancsolatait, a Tízparancsolatot, amelyeket átadott Mózesnek...

(Kiv 31:18) Amikor a Sínai hegyen befejezte ezeket a szavakat, az Úr átadta Mózesnek a bizonyságnak Isten ujjával megírt két kőtábláját.

2. Az Úr Jézus Isten ujjával űzi ki az ördögöket:

Az Úr Jézus, Aki Mester és Úr, Aki valóságos Isten és valóságos ember, Isten ujjával, úrként parancsol az ördögöknek és űzi ki azokat...

(Jn 13:13) Ti úgy hívtok engem: »Mester« és »Úr«, és jól mondjátok, mert az vagyok.

(Lk 11:20) De ha én az Isten ujjával űzöm ki az ördögöket, akkor már közel van hozzátok az Isten országa.

3. A Szentlélek átalakítja az embert:

Amint Szent Pál írja, úton vagyunk a bennünk kialakuló új teremtmény állapota felé (2Kor 5:17), amelyben Isten törvényei már nem holt betük, hanem a szívbe írt élő törvény...

(2Kor 3:2-3) Ti vagytok a mi ajánlólevelünk, a szívünkbe írva. Olvassa, és megérti minden ember, mert meglátszik rajtatok, hogy Krisztus levele vagytok, amelyet mi írtunk, nem tintával, hanem az élő Isten Lelkével, nem is kőtáblára, hanem az élő szív lapjaira.

4. Teremtő Lélek jöjj közénk - himnusz:

(3) Ajándékoddal hétszeres!

Te ujj az Isten jobb kezén!

Atyának ígért szózata,

Ki ajkainkat megnyitod!


Megéléseim

A műveltebb családokban, amikor a kisgyerek felkiált, hogy: - Nézd anya! - és a mutató ujjával rámutat valamire, - akkor az édesanyja rászól: - De kisfiam, nem illik ujjal mutogatni....

Egy alkalommal, amikor a tenger partján üdültünk, és fürdőruhában állva beszélgettünk, önkéntenenül is a beszélgető partnerem felé mutattam a mutató ujjammal. Ő nem szólt rám, csak ő is visszamutatott rám mosolyogva a mutató ujjával, így jelezve, hogy kellemetlen számára, hogy így rámutatok a felső testére. Persze, én azonnal elnézést kértem a tévedésemért...

Több viddót is láttam kismacskákkal, amint a gazdája közelről rámutat a mutató ujjával. A macska azonnal tudja, hogy az fenyegetés és parancsolás számára, és elkezd fújni, morrogni és a kis mancsával az ujj ellen támad.

Személyesen részt vettem ördögűzésben és láttam, hogy az ördög neve lényeges ilyenkor. Ezért a szabadulásért imádkozó megkérdezi az ördögöt, hogy mi a neve...

(Mk 5:9) Ekkor megkérdezte tőle: „Mi a neved?” Az így válaszolt neki: „Légió a nevem, mert sokan vagyunk.”

Ilyenkor az ördög mindig megpróbál hazudni. Nem telhesen, hanem részlegesen. Ebben az esetben, annak a személynek a nevét mondta, akit ural, és aki által uralja a megszállottat. Ilyenkor addig kell folytatni, addig kell kényszeríteni az Úr Jézus nevében, amíg meg nem mondja a saját nevét. Amikor meg van a neve, akkor pontosan a személyére lehet mutatni, mert a lelkeknél a név és a személy egy...

Uram Jézus, hála és dicsőség neked, mert a Szent Kereszten legyőzted a gonoszt és nevedre meghajol minden térd az égben, a földön és az alvilágban. Ámen.




A víz  A kenet  A tűz  A felhő és a fényesség  A pecsét  A kéz  Az ujj  A galamb



1/14/2026

A Szentlélek szimbólumai: A kéz

KEK 699. A kéz  Jézus a kezét rájuk téve gyógyított betegeket és áldotta meg a gyermekeket. Az apostolok Jézus nevében ugyanezt teszik. Sőt a Szentlélek az apostolok kézrátétele által adatott. A Zsidókhoz írt levél a kézrátételt a tanításának "alapvető igazságai" közé sorolja. Az Egyház a Szentlélek mindenható kiáradásának e jelét megtartotta szentségi lélekhívásaiban (epikléziseiben).

A Covid járvány kezdetekor azonnal felismertem a közvetlen veszélyt, hogy a kézrátétel gyakorlata teljesen ellehetetlenülhet. Hiszen ha bíztonsági távolságot kell tartsunk egymástól, akkor a Szentlelket sem lehet közvetíteni. Fájdalmas volt látni, hogy ekkor egyesek a bérmálás szentségét kézrátétel nélkül szolgáltatták ki.

A kéz az írásokban

1. Az Úr Jézus kézrátétel által gyógyított és áldott:

Az Úr Jézus, a Felkent, kézrátélel által, vagyis közvetlen érintés által közvetítette a Szentlélek ajándékát és erejét...

(Mk 6:5) S nem is tehetett ott csodát, csupán néhány beteget gyógyított meg, kézrátétellel.

(Mk 8:23) Megfogta a vak kezét, s kivezette a faluból. Itt nyállal megkente a szemét, rátette a kezét, s megkérdezte tőle: „Látsz valamit?”

(Mk 10:16) Azután megölelte, és kezét rájuk téve megáldotta őket.

2. Az apostolok kézrátétel által közvetítették a Szentlelket:

Az apostolok, miután az első Pünkösdkor elteltek Szentlélek erejével, mindig kézrátétel által tettek csodákat és kentek fel megbízható testvéreket a szolgálatra. Ez ma is így működik. Kézrátétellel kenik fel a papokat és a lelkipásztorokat, kézrátétellel szolgáltatják ki a bérmálás szentségét, és kézrátétel által nyeri el a hívő laikus krisztuskövető is a Szentlélek keresztséget, amikor élő hitre támad, egésszen betölti a Szentlélek és elnyeri a Szentlélek adományait (1Kor 12)...

(ApCsel 5:12) Az apostolok keze sok jelet és csodát művelt a nép között.

(ApCsel 8:17-19) Rájuk tették hát kezüket, s erre megkapták a Szentlelket. Amikor Simon látta, hogy az apostolok kézrátétellel közvetítik a Szentlelket, pénzt ajánlott fel nekik:  „Adjatok nekem is olyan hatalmat – mondta –, hogy akire csak ráteszem a kezem, megkapja a Szentlelket.”

(ApCsel 13:3) Erre böjtöt tartottak, majd rájuk tették kezüket, és útnak bocsátották őket.

(ApCsel 14:3) De azért jó ideig ott maradtak, bátran beszéltek az Úrról, aki maga tett tanúságot kegyelmét hirdető szava mellett: megengedte, hogy kezük által csodák és jelek történjenek.

(ApCsel 14:23) Az egyházak élére (kézrátétellel) elöljárókat rendeltek, és imádkozva, böjtölve az Úr oltalmába ajánlották őket, akiben hittek.

(ApCsel 19:6) Ezután Pál rájuk tette a kezét, és leszállt rájuk a Szentlélek, megkapták a nyelvek adományát, és prófétáltak. 

(2Tim 1:6) Éppen ezért emlékeztetlek, hogy szítsd fel magadban Isten kegyelmi ajándékát, amely kézrátételem által benned él.

3. A kézrátétel gyakorlata alapvető tanítás:

A kézrátétel gyakorlata alapvető tanítás, amely kezdetektől fogva jelen volt az Egyház életében. Ezt a tanítást ma sokan elhanyagolják, és azt gondolják, hogy elég csak úgy távolról egy áldást adni...

(Zsid 6:1-2) Ezért mellőzzük Krisztus tanításának az elemi részleteit, és térjünk át a tökéletesebb dolgokra. Ne ismételjük újra az alapvető igazságokat: a holt cselekedetekből való megtérést, az Istenbe vetett hitet, a keresztségről, a kézföltételről, a halottak feltámasztásáról és az örök ítéletről szóló tanítás megalapozását.

4. A felemelt kéz, mint a feloldozás jele:

A szentgyónásban a felodozás úgy történik, hogy a pap felemeli a jobb kezét a megbékélés jeleként, és ekkor elmondja a feloldozás szavait. Ez a kiengesztelődés szentségének legfontosabb mozzanata...

(Jn 20:23) Akinek megbocsátjátok bűneit, az bocsánatot nyer, s akinek megtartjátok, az bűnben marad.”

5. A szentmiseáldozat a pap keze által történik:

A szentmiseáldozat bemutatásánál a pap keze fő szerepet játszik, mert kezei között történik a konszekració, és a pap keze fogja meg az Úr szent testét és vérét, az Eucharisztiát. Ezért a pap keze tiszta kell legyen úgy lélek szerint, mint test szerint. Ugyanakkor, a pap kitárt kezei által végzett könyörgések "ölelik be" a híveket a szentmiseáldozatba...

(Mt 26:26) Vacsora közben Jézus kezébe vette a kenyeret, megáldotta, megtörte s odanyújtotta tanítványainak, ezekkel a szavakkal: „Vegyétek és egyétek, ez az én testem!”

(1Kor 11:23-24) Én ugyanis az Úrtól kaptam, amit közöltem is veletek: Urunk Jézus elárulásának éjszakáján fogta a kenyeret, hálát adott, megtörte, és így szólt: „Vegyétek és egyétek, ez az én testem értetek. Ezt tegyétek az én emlékezetemre.”

Megéléseim

Sokszor megtapasztaltam a kézrátételes ima által kiáradó kegyelmet. Nem ismétlem meg magam. A Szentlélekkel eltelt testvér imája nagyon nagy dolog. De ugyanakkor vigyázni kell arra is, hogy ki teszi ránk a kezét. Jól meg kell különböztetni, hogy az, aki ránk teszi kezét Szentlélekkel van-e eltelve, vagy valami más lélek által működik. Egy alkalommal figyelmeztetett minket egy nagyon tapasztalt és Szentlélekkel eltelt nővér, aki lelkigyakorlatott tartott nekünk. Elmesélte, hogy egy alkalommal, amikor szentáldozáshoz járult, valaki hittel és szándékosán tette hátára a kezét. Miután szentáldozáshoz járult, azt érezte, hogy nincs jól és rossz érzése van eme kézrátétel miatt. Imádkozott, hogy védelmet kapjon és eltávózzon tőle ez a rossz hatás, és lassan visszanyerte lelki békéjét.

Egy másik alkalommal, amikor életem legnehezebb korszakában voltam, elhatároztam, hogy egy magán lelkigyakorlatot végzek egy bizonyos könyv szerint. Minden nap elmentem a búcsús templomunkba, elolvastam egy fejezetet a könyvből, elmélkedtem és könyörgéseket végeztem. Akkor tél volt és hideg, és a szentmise után egyedül voltam a félig sötét templomban. Amint könyörögtem, egyszer csak azt láttam lélekben, hogy egy felemelt jobb kéz jelenik meg az oltár jobb oldalán. Ekkor nem tudtam, hogy  mit jelent a felemelt kéz. Sejtettem, hogy valami jót, hogy ez valami békével kapcsolatos jel, de nem értettem teljesen ezt a dolgot. Csak később értettem meg a látomást, amikor megtaláltam, hogy a felemelt kéz a megbocsátás jele a szentgyónásnál.

Uram Jézus, hála és dicsőség neked, hogy átadtad szent kezed hatalmát apostolaidnak és utódaiknak, hogy mi is részesei legyünk áldásodnak és kegyelmeidnek. Ámen.




Mikor még semmi nem létezett

Mikor még semmi nem létezett, nemzetek, népek, királyok és bölcsek, nem volt még ember, és földi élet sem, Te akkor már szerettél engem! Hat...